
До Министър Председателя г-н Бойко Борисов и Министерски съвет на Република България
До Народно събрание на Република България
До Министерство на културата
До Главният Прокурор на Република България
До медиите в Република България
ОТВОРЕНО ПИСМО
от Инициативен комитет в защита на Църквата-музей „Света Неделя“ – град Батак
Уважаеми Госпожи и Господа,
Като част от гражданското общество не допускаме, че не знаете за противозаконните действия, извършвани в Църквата–музей „Света Неделя“ в град Батак. Вече има и официално становище на експерти за заличаване на безценни исторически доказателства. И тъй като това е травматична тема, обяснимо е обществото да се опасява от промяна на Историята на България. Нежеланието на Пловдивска Митрополия да се съобрази с направените предписания считаме за грубо и явно поругаване на държавността и върховенството на Закона.
Църквата-музей „Света Неделя“ в гр. Батак е недвижима културна ценност с категория „национално значение“ (обявена в ДВ, бр. 52/1977 г.). „Света Неделя” никога не е била действащ храм от момента на извършените зверски убийства. По волята на батачани тя не е ползвана за богослужения от 4 май 1876 година. В дописка до вестник „Народний глас“ от 25 февруари 1880 година може да бъде прочетено посланието им да не се извършват богослужения в храма.
Без да бъде поискано разрешение от Министерство на културата за промяна на статута и предназначението по законно-установеният ред, Църквата–Музей „Света Неделя“ в гр. Батак се използва като действаща църква от страна на Пловдивска Митрополия. В интериора на църквата са извършени незаконосъобразни промени. Костите на Баташките мъченици са извадени от пригодения от специалисти за консервация и съхранение саркофаг и са положени в златисти сандъци, при които има конденз. Влагата, създадена от конденза, се стича върху костите и е налице образуване на плесен и мухъл, водещ до унищожаването им. Следите от мухъл се виждат на снимков материал, който ви изпращаме.
Ежедневното палене на свещи отделя сажди, които полепват по стените на храма и заличават следите от кръв и стенописите, а това са исторически доказателства.
От становището на Министерството на културата изх.№ 93-00-13 /06.04.2012 става ясно, че не е постъпила документация съгласно чл.83 от ЗКН, по реда на чл. 84 от ЗКН с искане за съгласуване на намеси в интериора на църквата „Света Неделя“, гр. Батак.
В Република България всички граждани и институции следва да зачитат върховенството на закона!
Предприеманите действия от страна на Пловдивска Митрополия показват явно незачитане на законите в държавата и волята на батачани църквата да не бъде действаща, което те многократно са заявили, за което има съхранени исторически документи. Съвсем не случайно е построен нов катедрален храм „Успение Богородично“ на няколко човешки крачки от „Св.Неделя“.
Считаме, че дарението на Църквата-музей „Св.Неделя“ на Пловдивска Митрополия е извършено прибързано, без да бъде чуто мнението на батачани и българите.
Замисълът на построената Църква „Успение Богородично“ в непосредствена близост до Църквата–музей „Света Неделя“ е всички богослужения да бъдат извършвани в Успение Богородично, а Църквата-музей „Света Неделя“ да остане съхраняваща спомена за Епопеята Батак. Едва ли е случаен фактът, че Църквата-музей дълги години беше един от най-посещаваните туристически обекти.
Църквата-музей „Света Неделя“ принадлежи духовно на цяла България и е историческа поука за цял свят. Длъжни сме пред поколенията и историята да я съхраним в автентичния й вид, доказателство за силата на българският дух!
Искаме да знаем какви действия са предприети след излизането на Становището на Министерството на културата изх.№ 93-00-13 /06.04.2012 и защо към настоящата дата 38 дни след това становище в Църквата–музей „Света Неделя“ продължават незаконосъобразните ежедневни богослужения? Защо държавата не пристъпва към прилагане на административните мерки и оставя институцията – Пловдивска Митрополия – да продължава публично да нарушава законите на Република България и да демонстрира върховенство над законите, както с действия, така и чрез Декларации, изнесени в публичното пространство.
Настояваме да бъде изпратен екип от специалисти за отстраняванена констатираните нанесени щети. Както и да бъде проверено доколко законосъобразно е била прехвърлена собствеността. Има противоречие за собствеността, храмът е бил публична общинска собственост, но едновременно с това и национален паметник на културата. Според решение 477 /31.03.2011 на община гр.Батак е извършена промяна на собствеността от публична общинска в частна общинска собственост, която е дарена безвъзмездно на Пловдивска Митрополия.
Прилагаме:
1. Снимков материал доказващ наличието на мухъл и плесен по костите;
2. Кратка историческа справка на Църквата-музей“Света Неделя“, гр. Батак;
3. Становище на Министерство на културата – изх.№ 93-00-13 /06.04.2012;
4. Решение – 477 /31.03.2011 на Община гр.Батак
14.05.2012
С уважение:
1. Даниела Гаджева, Гр.Пазарджик
2. Атанас Георгиев
3. Иван Кемилев
5. Бисерка Деянова
6. Спаска Урушева

Книгата ЕРОТИКА И СВОБОДА е написана за тия, които живеят с духа на новото, на завърналия се при себе си човешки живот и на свободата.
06:ДА ОПАЗИМ БЪЛГАРСКАТА КУЛТУРА Понеделник 14 май 2012
ПРИСЪЕДИНИ СЕ КЪМ ОН-ЛАЙН ПЕТИЦИЯ ЗА ОПАЗВАНЕ И
ВПИСВАНЕ В СПИСЪКА НА ЮНЕСКО НА ИСТОРИЧЕСКАТА ЦЪРКВА-КОСТНИЦА ГР.БАТАК НА АДРЕС: http://www.peticiq.com/kostnica_batak
http://buditel1batak.blog.bg/history/2012/12/11/signal-do-glavniia-prokuror-na-rb-za-nedopustimo-po-zakon-ra.1029850
До: Главен Прокурор на Република България
С И Г Н А Л
/отворено писмо/
Относно:
Недопустими по закон действия от Община Батак за
разпореждане/дарение/ с обекти Публична Собственост-
Недвижимата Културна Ценност-църква-костница и музей ,,Св.Неделя“
и Движимите Културни Ценности-кости и дръвници-Основен музеен фонд
1.Закононарушения при издаване от Община Батак на Акт №110 от 05.09.2000г. за Публична Общинска Собственост за Историческа църква-костница, „Св.Неделя“ в гр.Батак – Недвижима Културна Ценност с категория Национално Значение, с който Акт е присвоена Публична Държавна Собственост и искане за отмяна на същия.
2.Намерение на Областния Управител на Област Пазарджик да не забележи закононарушението по т.1 и инструкциите дадени в становището на Министерство на Културата изх.№ 93-00-13/ 28.11.2012г., с което по наш сигнал е сезиран от Министъра на Културата за упражняване на Правомощия по чл.32 ал.2 от Закона за Администрацията за отмяна в двуседмичен срок, считано от 30.11.2012г., на горецитирания Акт №110 за ПОС от 05.09. 2000г., одобрен със закононарушения от Кмета на Община Батак.
3.Закононарушения при последващи решения на Общински Съвет Батак за промяна на собствеността на Историческата Църква-Костница от Публична Общинска в Частна Общинска -съотвентно решения №477 от 31.03.2011 и №488 от 21.04.2011г..
4.По Отношение на Движимите Културни ценности-Закононарушения по решение №505 от 30.06.2011г. за дарение от ОС Батак на Пловдивска митрополия на Движими Културни ценности-Основен Музеен Фонд – кости и дръвници.