
В центъра на Берлин, на улицата и посред бял ден е пребит равин. Той току що е прибрал дъщеря си от урок по пиано, когато върху него се нахвърлят 4 престъпници от „предполагаемо арабски произход“ (както е прието предпазливо да се пише у нас). Преди да го пребият до безсъзнание те крещят: „Ще ти ебем жената, ще ти ебем бога!“.
Шокът и възмущението в медиите са големи. И все пак не толкова големи, та да превърнат произшествието в скандал от национален характер.
А ето сега и моят коментар от Фейсбук по този повод:
Все пак съм склонен да си мисля, че ако хора, афиширащи се като „мюсюлмани“, правят грозни сцени и безобразия, това не е достатъчно основание да се хвърля упрек върху самото мюсюлманство, върху самия ислям. Или да се слага петно върху тази религия изобщо. Защото нито една религия не учи хората да правят зло на ближния. Ако някои хора все пак правят зло, това просто означава, че нямат нищо общо с духа, принципа, същината на своята религия…
Ето, у нас дори е по-страшно: духовниците ни, митрополитите, си позволяват да правят неща, коренно разминаващи се с духа на самата христова религия: държат се арогантно, ченгетата сред тях не се дори покаяха, че са били бойци на атеистичния режим, станали са бизнесмени, возят се в бляскави скъпи коли, носят златни часовници и пр. Това значи ли, че християнската религия е отговорна за такова едно антихристиянско поведение?!
С мюсюлманството, предполагам, ситуацията е същата. Има ходжи, които проповядват неща, несъвместими с духа на самия ислям. Има и „мюсюлмани“, които са срам за мюсюлманството. Но да се обобщава и да се хули на това основание самата мюсюлманска религия е неоснователно.
Та значи такива „мюсюлмани“ са просто извършители на криминални деяния – и за това си има полиция, съд, затвор; какво има да се умува за „сблъсък на религиите“, за „цивилизационни конфликти“и прочие алабализми?!
Така си мисля аз, не зная дали съм прав…
Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.
Напълно си прав. Поставянето на всичко и на всички „под общ знаменател“ е изключително вредно, като начин на мислене и поведение.