
Хубаво, винаги ми е харесвал тона и заключенията ти по въпроса Русия-България. Сега и още по-висок. Аз самият не преставам сред приятели и познати да твърдя и убеждавам, че злините, постигнали България, се дължат преди всичко на “братската” намеса във вътрешните ни работи на Русия, СССР и пак Русия (съгласно историческата хронология през вековете). И какво – срещам отсреща бездушие, омаловажаване на аргументите ми и много, ама много рядко, подкрепа за съжденията ми! Не ми се говори за останалото население, извън моите контакти… Как, Иво, ще застанем ние, твоите съмишленици, срещу многочислената пета колона на Русия, самата нейна агентура в България и безпросветните й български поддръжници?!? Кой ще бъде нашият Леонид, който да ни поведе в свещена битка, използвайки “военни” тънкости, за да сразим превъзхождайки ни по сила и възможности враг? Мислейки по статията, се сетих за едно интервю журналистката Милена Бордън с Иван Костов. Позволете ми, приятели, да ви го “съживя”!
Въпрос: България и Русия? За какво става въпрос?
Иван Костов: Става въпрос за руски имперски амбиции. Икономически, политически, културни. От тяхна страна за това става въпрос. От българска – за неспособност да защитаваш българските интереси.
Въпрос: Какъв е изходът?
И.К.: Както е било решението на Стефан Стамболов някога. Силна конфронтация с Русия. Налагане на българските интереси на всяка цена. Това е историческият опит на българската десница. Това е примерът на българската дясна история. Понеже не вярвате много, че е силна. Тогава това е било осъществено. Всъщност малкото периоди на силно българско икономическо развитие са били тогава когато сме били далеч от Русия.
Въпрос: А сега?
И.К.: Има много „рубладжии” у нас. Както директно са им казвали на времето в Народното Събрание. Тия, които са били български политици, но са защитавали руски интереси. И сега ги имаме. Освен това Русия не е европейска страна. Тя е една странна империя. Но тя не купи само България. Тя купи и например бившия германски канцлер Герхард Шрьодер.
Въпрос: Би трябвало да има някакво дясно решение за отношенията с Русия. Как виждате след 50 години този проблем?
И.К.: ЕС трябва да има силна политика към Русия. Тогава ЕС ще бъде старши партньор, а Русия – младши. Тогава и ние ще може да решим въпросите си с нея. За ток, енергетика и др. Когато Русия подпише европейските споразумения и наистина им се подчини.
Въпрос: Без ЕС не може ли България да се оправи с Русия?
И.К.: И сама може. Но много по-трудно. Ще унищожават хора като мене руснаците много. Всеки който се опита да им се противи, ще бъде елиминиран.
Въпрос: Много време ще мине докато ЕС изгради такава политика. България да чака ли?
И.К.: Да, много време ще мине. Но ако някой го направи на европейско ниво, това ще е европейската десница. Не европейската левица. Ето защо съм десен.
Интервюто е взето за дискусия на академичен семинар “Европейска политика”, януари 2010.
Posted by Христо Бойчев
